Budowa i działalność w Zwoli (kwiecień-lipiec 2018)


Budowa:

Witamy Was i pozdrawiamy ze Zwoli po dłuższym czasie milczenia na tych łamach. Ten czas był wypełniony różnymi posługami duszpasterskimi i oczywiście budową. Na początku kwietnia br. rozpoczęliśmy prace wykończeniowe wschodniego (niższego) skrzydła obiektu, które docelowo jest przeznaczone dla wspólnoty zakonnej i postulatu. Jednak na początku chcielibyśmy tam rozpocząć działalność rekolekcyjną. W tej części znajduje się kuchnia, refektarz, chór zakonny oraz pokoje z łazienkami mogące pomieścić 20 osób.

Pierwszym etapem prac, który zaczęliśmy po Świętach Wielkanocnych, było stawianie ścianek działowych wewnątrz budynku. W maju i czerwcu zostało położone ocieplenie elewacji zewnętrznej. Równolegle były prowadzone prace zabezpieczające przeciwpożarowo konstrukcję stalową dachu. Obecnie zabezpieczana jest konstrukcja drewniana. W połowie lipca wewnątrz budynku zostały położone przewody elektryczne. W trakcie wykonywania są okna dla tej części klasztoru. Dekarze rozpoczęli prace związane z pokryciem dachu dachówką. Rozpoczęto także montaż zewnętrznej instalacji gazowej.o.Roman Hernoga OCD


Działalność:

Lipiec na Zwoli, oprócz dających w kość upałów, oprócz prac budowlanych (i w miarę cichych i czasami głośnych), oprócz normalnego, w miarę regularnego życia klasztornego to czas różnych posług i na miejscu i na wyjeździe. Na miejscu to codzienna Eucharystia (znacznie więcej osób -letników - szczególnie w niedziele), to sporo indywidualnych spowiedzi i rozmów towarzyszenia duchowego, to niektóre dodatkowe spotkania Liturgii, modlitwy, formacji.

  • I-czwartkowe "Zwolenniczki" 19.30-24.00 (Msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu, Godzina Czytań),
  • comiesięczne sobotnie "Żabki" (Msza św. + 15 min. modlitwy wewnętrznej, rozbudowana dialogowana katecheza biblijna + 15 min. medytacji w ciszy, wspólnotowa Agapa).
  • Ale główne święte wydarzenie na miejscu to Triduum przed uroczystością Maleńkiej MARYI z Góry Karmel (temat: słuchanie/medytowanie/ przyjmowanie/noszenie Słowa oraz dziecięca/synowska/bezinteresowna/prokontemplacyjna modlitwa wewnętrzna umysłu, serca i całego Życia w duchu Maryi-Orantki) oraz sama uroczystość 16 lipca poniedziałek 18.30 (sporo ludzi + zaniemyski proboszcz ks. Jacek, kilkanaście osób do Szkaplerza, niezłe liturgiczne śpiewy, na koniec wspólnotowa Agapa w budującym się kościele, co za artystyczne surówki i sałatki!).

A posługi wyjazdowe też dość liczne, przyjrzyjmy się im szczegółowiej :

  • o. Roman - OCDS w Toruniu, 2 zastępstwa w parafii Najświętszego Serca w Środzie Wielkopolskiej, Triduum Szkaplerzne w Karmelu w Tryszczynie (nie mówiąc o Radzie Prowincjalnej, o uczestnictwie w pogrzebie Taty br. Grzegorza i o kilkudniowym pobycie w domu rodzinnym).
  • o. Juliusz : 8-dniowe rekolekcje dla Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Ksawerowie, głoszenie Słowa Bożego w parafii w Piwnicznej - przy okazji tygodniowego pobytu u ciężko chorej Mamy.
  • o. Serafin M. : końcówka zasadniczo czerwcowych rekolekcji w Karmelu w Kijowie, 8-minutowe głoszenie maryjne podczas Apelu Jasnogórskiego w wigilię; uroczystości NMP z Góry Karmel, rekolekcje w Gorzędzieju III etap SMK + przy okazji posługiwanie w Karmelu w Suchej Hucie i mini wizyty u Braci w Drzewinie i w Zamartem, co 2-tygodniowe posługiwanie naszej poznańskiej Betanii (Liturgia Nieszporów & Eucharystii + 30 minut modlitwy wewnętrznej w ciszy), "międzygrupowe" spotkanie formacyjno-rodzinne w zamku-pałacu-plebanii-kościele W Rydzynie k. Leszna (osoby z poznańskiej Betanii, z poznańsko-zwolskich "Delfinek", Przyjaciele Miłości Miłosiernej, ze zwolskich "Żabek", tzw. Komandoski z Warszawy, osoby z grup wrocławskich Przyjaciół Miłości Miłosiernej, nie zapominając o Koninie i Rawiczu).

I tak minął raczej gorący (choć momentami deszczowy też)
miesiąc lipiec Anno Domini 2018.o.Serafin Maria Tyszko OCD

Tekst i zdjęcie: KarmelInfo nr 96, str 14-15